Faszyści, rasiści – państwo, miasto, społeczeństwo czyli Społeczne Interwencje w ramach SAK

Wrocław, 17 lipca 2013 r., godz. 17.30, Klub Puzzle, Przejście Garncarskie 2

[kontekst] Od przeszło trzech miesięcy we Wrocławiu, przyszłej Europejskiej Stolicy Kultury 2016 funkcjonuje Społeczna Akademia Kultury Jacka Żakowskiego. Do tej pory działalność Akademii opierała się na cyklicznych, comiesięcznych spotkaniach, na które składały się środowe debaty i czwartkowe warsztaty poświęcone szeroko rozumianej kulturze, w jej wzajemnych powiązaniach z innymi sferami życia: ekonomiczną, edukacyjną czy ekologiczną. Spotkania te polegają nie tylko na krytycznej dyskusji poświęconej kondycji kulturalnej współczesnych społeczeństw oraz miast, ale także na próbach wypracowania innowacyjnych rozwiązań, które mogłyby okazać się remedium na diagnozowane problemy.

Obecnie, obok cyklicznych spotkań, uruchamiamy także nową działalność Akademii o charakterze interwencyjnym. Społeczne Interwencje organizowane w ramach Społecznej Akademii Kultury Jacka Żakowskiego mają otwierać i pobudzać publiczną dyskusję dotyczącą dynamicznie pojawiających się, bieżących, a często także palących, wydarzeń dokonujących się w przestrzeni kulturalnej, społecznej i politycznej. 

[spotkanie] Pragniemy zaprosić Państwa na pierwsze spotkanie interwencyjne Społecznej Akademii Kultury Jacka Żakowskiego, które odbędzie się w następstwie i w odniesieniu do minionych wydarzeń związanych z wykładem profesora Baumana. Dlaczego do nich doszło? Po czyjej stronie leży odpowiedzialność: miasta, państwa, społeczeństwa? Jak i dlaczego działania grup skrajnie prawicowych są uprawomocniane przez niektórych polityków? Jaka jest, a jaka mogłaby być rola edukacji w procesie budowania świadomości społecznej i politycznej młodych Polaków? Czy i w jaki sposób walczy się obecnie ze wzrastającą falą agresji warunkowanej nienawiścią, ksenofobią, rasizmem? Na te i inne pytania odpowiedzieć będziemy chcieli już 17 lipca w godzinach 17:30 – 20:30 podczas debaty pod tytułem Faszyści, rasiści – państwo, miasto, społeczeństwo, którą poprowadzi redaktor Jacek Żakowski. Debata odbędzie się w klubie Puzzle (Przejście Garncarskie 2/2zaś jej głównymi gośćmi będą wojewoda dolnośląski Aleksander Marek Skorupa, wiceprezydent miasta Wrocławia Anna Szarycz, Agata Teutsch z Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej oraz Jacek Purski ze stowarzyszenia „Nigdy Więcej”. Wstęp na debatę jest bezpłatny. Podobnie, jak w przypadku poprzednich spotkań Społecznej Akademii Kultury Jacka Żakowskiego, bardzo liczymy na zaangażowanie wszystkich uczestników spotkania.

Dnia 18 lipca w godzinach 09:00 – 13:30 w tym samym miejscu, w klubie Puzzle (Przejście Garncarskie 2/2), odbędzie się warsztat, podczas którego postaramy się wypracować praktyczne wskazania będące wnioskami ze środowej debaty. Udział w warsztacie jest również bezpłatny.

2 responses to “Faszyści, rasiści – państwo, miasto, społeczeństwo czyli Społeczne Interwencje w ramach SAK”

  1. mitro1 says :

    Dlaczego nie zaprosiliście Nomady???

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: