Interwencyjne Spotkanie Społecznej Akademii Kultury Jacka Żakowskiego

IMG_7908

W dniu 17 lipca we wrocławskim klubie Puzzle odbyło się interwencyjne spotkanie Społecznej Akademii Kultury pod tytułem Faszyści, rasiści – państwo, miasto, społeczeństwo. Gośćmi Jacka Żakowskiego byli: Wojewoda dolnośląski Aleksander Marek Skorupa, wiceprezydent miasta Wrocławia Anna Szarycz, Agata Teutsch z Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej, Agata Ferenc ze stowarzyszenia Nomada oraz Jacek Purski ze stowarzyszenia „Nigdy Więcej”.

W pierwszej części spotkania zaproszeni goście dyskutowali na temat ostatnich zajść na Uniwersytecie Wrocławskim podczas wykładu profesora Zygmunta Baumana oraz dynamiką rozwoju ruchów rasistowskich i faszystowskich w Polsce i we Wrocławiu. Zastanawiano się również, co władze rządowe i samorządowe oraz organizacje z III sektora mogą zrobić, by przeciwdziałać zjawisku. Wśród uwarunkowań wpływających na występowanie skrajnych ruchów prawicowych w Polsce wymieniono m. in.: system edukacji, kondycję społeczeństwa obywatelskiego, związki pomiędzy klubami piłkarskimi a środowiskami faszystowskimi czy niewystarczające działania służb bezpieczeństwa.

Tematy poruszane w pierwszej części spotkania były kontynuowane w czasie dyskusji z publicznością. Pytano zarówno o szczegóły aktualnych i deklarowanych rozwiązań problemu, jak i systemowe przyczyny zjawiska. Poruszane kwestie będą przedmiotem dyskusji w czasie warsztatów prowadzonych przez Jacka Żakowskiego oraz Agaty Teutsch, które odbędą się w klubie Puzzle w dniu 18 lipca.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: