Media lokalne – warsztaty

Integralną częścią Społecznej Akademii Kultury są warsztaty. 19 września w Instytucie Dziennikarstwa Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu odbyło się spotkanie robocze poświęcone tematyce mediów lokalnych prowadzone przez red. Jacka Żakowskiego oraz Dominika Księskiego, wydawcę tygodnika „Pałuki” i prezesa Stowarzyszenia Gazet Lokalnych.

Dyskusja pomiędzy prowadzącymi skupiała się głównie na relacjach między polityką a mediami. Księski przekonywał, że głównym celem mediów powinna być krytyka nawet najlepszej władzy: Najlepsza władza to nie są bogowie– mówił. Wydawca tygodnika „Pałuki” zdecydowanie sprzeciwia się idei finansowania mediów twierdząc, że to godzi w ich niezależność, nazywając subsydiowanie mediów przez instytucje publiczne ich „degeneracją”.

Żakowski był odmiennego zdania, choć przyznał, że nie można dopuścić do istnienia całkowicie państwowych mediów jak „Trybuna Ludu” z czasów peerelowskich.  Zauważył jednak, że jawna współpraca pomiędzy mediami a władzą polityczną może mieć efekty korzystne.

W dyskusji powrócił również temat portali samorządowych. Łukasz Szymanowicz ze Stowarzyszenia „Przyjazny Wrocław” stwierdził, że takie portale nie budzą zaufania, zwłaszcza gdy powstają w okresie przedwyborczym. Księski dodał, że głównym celem takich portali jest działalność propagandowo-promocyjna. Żakowski skontrował wypowiedź obu panów mówiąc, że takie portale mogą przynosić korzyści jeśli np. informują o ciekawych wydarzeniach kulturalnych.

Podczas spotkania swój głos w dyskusji mieli również uczestnicy warsztatów. Wszyscy bez wyjątku zgodzili się, że media zbyt mało informują o wydarzeniach kulturalnych. Ola Radzimińska, sekretarz redakcji pisma studentów Dolnośląskiej Szkoły Wyższej, pełniąca jednocześnie funkcję pełnomocnika rektora uczelni, twierdziła, że brak informacji o wydarzeniach kulturalnych wynika, przynajmniej po części z braku zainteresowania kulturą wśród społeczeństwa.  Mówiła np. że jej studenci dziennikarstwa często nie znają takich nazwisk, jak Kapuściński czy (Kisiel) Kisielewski.

Filip Mazurczak

One response to “Media lokalne – warsztaty”

  1. rafaela says :

    witam serdecznie, czy macie Panstwo jakas fotorelacje? chetnie zobaczylabym jak bylo. pozdrawiam

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: