Warsztaty „Lokalnie – wirtualnie. Media społecznościowe i społeczeństwo miasta” (relacja)

Fot. Filip Mazurczak

Fot. Filip Mazurczak

W czwartek 17 października w Centrum Sztuki WRO (WRO Art Center) na ul. Widok 7 we Wrocławiu odbyły się warsztaty pt. „Lokalnie – Wirtualnie. Media społecznościowe i społeczeństwo miasta” w ramach Społecznej Akademii Kultury. Redaktor Żakowski oraz Szymon Sikorski, prezes zarządu w firmie Publicon, prowadzili otwartą dyskusję z uczestnikami nt. relacji pomiędzy mediami społecznościowymi a społeczeństwem obywatelskim we współczesnej Polsce.

Spotkanie rozpoczęło się od refleksji Piotra Krajewskiego z Centrum Sztuki WRO o tym, że kamery są bronią obywatelską, i projekcją krótkiego filmu pokazującego, że na Bliskim Wschodzie zarówno zniewolone społeczeństwa, jak i dyktatorzy wykorzystują zdjęcia tych samych wydarzeń do realizacji zupełnie przeciwnych celów politycznych.

Szymon Sikorski zgodził się że – choć na o wiele mniej dramatyczną skalę – ten sam proces ma miejsce w Polsce. W Polsce zarówno władza, jak i opozycja wobec niej wykorzystują media społecznościowe do realizacji wzajemnie zwalczających się celów. Jednak zdaniem Sikorskiego Polska wciąż jest w ogonie świata, a Europy tym bardziej, jeśli chodzi o korzystanie z mediów społecznościowych. Jako konstruktywny przykład dla Polski wymienił Stany Zjednoczone, gdzie media społecznościowe są wykorzystywane przez władze by służyć obywatelom. Pokazał uczestnikom miejską stronę internetową Nowego Jorku, gdzie wszystkie jednostki miejskie ułatwiają dostęp do usług swoim obywatelom za pomocą Twittera i Facebooka. Sikorski także wymienił przykład Skandynawii jako przykład dla Polski. Zauważył, że w Szwecji obywatele, a nie urzędnicy rządowi, tworzą oficjalną stronę tego kraju (szwedzki odpowiednik Poland.pl). Jeszcze bardziej radykalny skandynawski przykład wykorzystania mediów społecznościowych przez władze w celach konsultacji z obywatelami to Finlandia. W tym kraju rząd konsultował swoją konstytucję z obywatelami.

Sikorski także wspomniał o wielkim potencjale Wikipedii, o czym na debacie dzień wcześniej mówił Edwin Bendyk. Prelegent wygłosił odważną tezę, że w przyszłości tradycyjne przewodniki miejskie staną się anachronizmem. Dał przykład stron typu Wikia, skupiając się na przykładzie warszawskiej społeczności Wikia, które są tworzone przez zwykłych obywateli i przez to bardziej dostępne dla zwykłych zwiedzających niż klasyczne przewodniki.

Po wystąpieniu Sikorskiego rozpoczęła się dyskusja z udziałem uczestników spotkania. Praktycznie wszyscy zgodzili się, że to nie władze, lecz obywatele powinni wychodzić z inicjatywami za pomocą mediów społecznościowych. Ich zdaniem to media społecznościowe powinny służyć jako narzędzie obywatelskie do zmiany rzeczywistości społecznej oraz politycznej.

Podczas warsztatu także dyskutowano o pozytywnych przykładach relacji pomiędzy władzą a obywatelami za pomocą mediów społecznościowych. Jeden z uczestników wspomniał przykład projektu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej Empatia, który ma ułatwić świadczenie usług związanych z ubezpieczeniami dla osób wykluczonych społecznie. Dyskutowano także o niedocenionej roli Kościołów w pomocy dla wykluczonych.

Uczestnicy spotkania się jednoznacznie zgodzili, że rząd nie powinien ingerować w media społecznościowe. Jednak Jacek Żakowski dodał, że warto wprowadzić selektory, by blokować treści nacechowane nienawiścią. Uczestnicy spotkania zgodzili się z nim.

Na uwieńczenie spotkania przedyskutowano kilka propozycji, jak władza może wesprzeć społeczeństwo obywatelskie poprzez media społecznościowe. Były to między innymi następujące propozycje: zwiększenie dostępu do danych publicznych, wprowadzenie praktyk „social media” dla wykluczonych oraz rozszerzenie edukacji medialnej.

Filip Mazurczak

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: