Jaka ESK ma sens?

Debata pt. „Jaka ESK ma sens?” otworzyła letni semestr Społecznej Akademii Kultury Jacka Żakowskiego. Zdaniem Roberta Palmera, głównego gościa spotkania, sytuacja we Wrocławiu na dwa lata przed ESK nie odbiega od procesu przygotowań w innych miastach.

Środowe spotkanie rozpoczęło się od wykładu Roberta Palmera poświęconego przemianom w zarządzaniu kulturą w XXI w. Autor raportów dotyczących Europejskiej Stolicy Kultury i były dyrektor ESK w Glasgow oraz Brukseli wskazał uwarunkowania wpływające na rolę dzisiejszej kultury. Wśród nich wymienił media społecznościowe, które zmieniają sposób komunikowania się ludzi. Jednym z kluczowych wyzwań stojących przed miastami jest zdaniem Roberta Palmera zmiana podejścia do rządzenia, w tym zarządzania dużymi projektami, takimi jak ESK.

W trwającym prawie dwie godziny panelu dyskusyjnym pt. Jaka ESK ma sens? udział wzięli: profesor Adam Chmielewski, główny autor Aplikacji Wrocławia o tytuł ESK 2016, Jarosław Fret, Przewodniczący Rady Kuratorów ESK 2016 we Wrocławiu, Jarosław Obremski, Szef Rady Doradczej ESK 2016 we Wrocławiu oraz dr hab. Aldona Wiktorska-Święcka z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Jarosław Obremski przedstawił korzyści płynące ze starania się oraz organizowania przez miasto dużych wydarzeń, takich jak Expo, mistrzostwa Europy w piłce nożnej czy ESK. Nawet kandydowanie nie zakończone sukcesem może mieć pozytywny wpływ na wizerunek miasta oraz dumę i tożsamość jego mieszkańców.

Profesor Adam Chmielewski przypomniał wiele założeń aplikacji Wrocławia o tytuł ESK 2016. Podkreślił, że dokument zdobył uznanie Panelu Selekcyjnego m. in. za innowacyjny język i diagnozę oraz próbę odpowiedzi na problemy wykluczenia z kultury.

Jarosław Fret przedstawił sposób pracy oraz podejście kuratorów ESK do realizacji zwycięskiej aplikacji. Na poziomie ideowym dokument odzwierciedla charakter Wrocławia i wartości związane z jego historią. Głównym zadaniem grupy kuratorów jest przeniesienie pomysłów i projektów na grunt organizacyjny. Oprócz dużych projektów realizowanych w ramach ESK 2016, takich jak Kino Nowe Horyzonty, przewidywane są również programy zwiększające aktywność kulturalną mieszkańców. Jednym z nich będzie program mikrograntów, którego celem jest wsparcie finansowe dla projektów oddolnych zgłaszanych przez osoby fizyczne.

Dr hab. Aldona Wiktorska-Święcka wskazywała na wyzwania związane z zarządzaniem ESK. Jednym z nich jest zaangażowanie w projekt różnych interesariuszy w mieście – mieszkańców, instytucje kultury czy organizacje pozarządowe. Prezes zarządu Polish Governance Institute przytaczała również przykłady dobrze (Essen, Sibiu) oraz nieefektywnie (Wilno, Praga) zarządzanych ESK.

W trzeciej częsci spotkania, dyskusji z publicznością padło wiele pytań dotyczących zgłaszania pomysłów i projektów dla ESK 2016 oraz niewystarczającej komunikacji w ramach projektu. Pojawił się również temat zbyt małej współpracy z regionem. Obecna na sali Barbara Zdrojwska, wiceprzewodnicząca Komisji Kultury, Nauki i Edukacji Sejmiku Województwa Dolnośląskiego powiedziała, że ostatnie dyskusje w tej sprawie mają obiecujący charakter.

Na koniec spotkania Jacek Żakowski zapytał Roberta Palmera, czy sytuacja we Wrocławiu na dwa lata przed rokiem ESK odbiega od tego, co widział w innych Stolicach w czasie swojej kariery zawodowej. Zdaniem byłego dyrektora ESK w Glasgow oraz Brukseli tego typu debaty są częścią dorastania miasta do ESK. Swoje spostrzeżenia i ogólne rekomendacje dla stolicy Dolnego Śląska podsumował w trzech punktach:

  1. Nie da się cofnąć czasu i nie należy żyć przeszłością. Należy oddzielić kreską przeszłość od przyszłości i kierować swoje myśli i działania ku przyszłości.
  2. Kluczem do sukcesu jest dobra komunikacja, która jest procesem czasochłonnym i wymagającym, ale nigdy nie jest jej zbyt wiele. Komunikacja działa w dwie strony i każdy podmiot, niezależnie od swojej roli w kontekście ESK powininen szukać swojej własnej i efektywnej drogi na komunikowanie się z innymi.
  3. Należy wykorzystać energię i potencjał tkwiący w ludziach. Nigdy nie uda się zaspokić oczekiwań wszystkich, ale trzeba dążyć do synergii. ESK nie jest narzędziem, które rozwiąże wszystkie problemy, dlatego należy pamiętać o innych szansach, które przyniesie przyszłość.

Relacja wideo z debaty będzie dostępna na kanale www.youtube.com/akademia2016.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: