Jaka ESK ma sens? Warsztat.

Obrazek

30 stycznia odbył się pierwszy w tym roku warsztat otwierający cykl spotkań semestru letniego Społecznej Akademii Kultury. Spotkanie stanowiło kontynuację debaty z dnia poprzedniego i, tak jak w przypadku debaty, cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. Warsztat poprowadzili Jacek Żakowski oraz Robert Palmer, główny gość styczniowej edycji spotkań.

Wyjątkowo tym razem, spotkanie warsztatowe rozpoczęło się o godzinę wcześniej niż zwykle. Jednak wczesna pora nie zraziła chętnych do udziału w  warsztacie, którzy tłumnie zjawili się w Muzeum Współczesnym Wrocław. Wśród uczestników warsztatu znaleźli się animatorzy kultury, przedstawiciele wrocławskich fundacji i stowarzyszeń, artyści, dziennikarze, nauczyciele akademiccy oraz mieszkańcy Wrocławia zainteresowani tematem. W spotkaniu wzięli również udział paneliści debaty: Przewodniczący Rady Kuratorów ESK 2016 we Wrocławiu Jarosław Fret, profesor Adam Chmielewski, główny autor Aplikacji Wrocławia o tytuł ESK 2016 oraz dr hab. Wiktorska-Święcka z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Warsztat składał się z dwóch części. W pierwszej z nich problematyzowano tematykę ESK. Każdy z uczestników miał możliwość wypowiedzieć się i zasygnalizować problem ze swojej perspektywy. Dyskusja niekiedy przeradzała się w burzliwą i emocjonującą. Pojawiały się zarówno głosy wyrażające niepokój o kondycję i stan przygotowań ESK 2016, jak i postulaty chęci działania oraz deklaracje zaangażowania w sprawę. Tak jak podczas debaty – padały konkretne pytania względem kuratora ESK, który na bieżąco udzielał odpowiedzi na nurtujące uczestników zagadnienia. Przebieg rozmowy  moderował Jacek Żakowski, a całości bacznie przysłuchiwał się Robert Palmer.

Przerwa w spotkaniu pozwoliła uczestnikom na przeprowadzenie krótkich rozmów kuluarowych. W tym samym czasie redaktor Żakowski i Robert Palmer przedyskutowali między sobą kwestie poruszone podczas pierwszej części warsztatu, co pozwoliło płynnie przejść do jego drugiego etapu.

Druga część spotkania służyła podsumowaniu i przeanalizowaniu wszelkich nurtujących spraw dotyczących Europejskiej Stolicy Kultury. Głos zabrał Robert Palmer. Zwrócił uwagę, że etap, na którym znajduje się obecnie Wrocław jest etapem, który może przynosić wiele komplikacji, jest to jednak typowe i jednocześnie bardzo charakterystyczne dla wszystkich Europejskich Stolic Kultury. Podkreślił zarazem, że nie można pozwolić sobie na marnowanie czasu i energii. Wyjaśnił także, że wiele poważnych i kłopotliwych kwestii można z powodzeniem rozwiązać, o ile tylko po stronie wszystkich zaangażowanych stron będzie wola, by to uczynić. W oparciu o doświadczenie wielu minionych Europejskich Stolic Kultury, które doświadczyły podobnych problemów, organizacja Europejskiej Stolicy Kultury wymagała będzie podjęcia zdecydowanych i jasnych działań celem usprawnienia przepływu informacji oraz procesów decyzyjnych.

Robert Palmer zaznaczył, że powinniśmy spojrzeć poza rok 2016, który nie ma jawić się jako koniec – wręcz przeciwnie. Myślenie wiążące rok 2016 z jakimś konkretnym wydarzeniem umiejscowionym w czasie jest krótkowzroczne. ESK jest instrumentem katalizującym energię, która powinna być wykorzystana i kontynuowana po roku 2016, przy wykorzystaniu wszystkich doświadczeń, w perspektywie wybiegającej znacznie dalej w przyszłość. Sukcesy minionych ESK oparte były na długoterminowym strategicznym działaniu mającym na celu stopniowe wzmacnianie kulturalnego życia miasta. Nieudane ESK zwykle postrzegały daną im szansę wyłącznie jako „krótkoterminowy” festiwal. Wszystkie niezależnie sporządzane raporty ewaluacyjne kończą się taką konkluzją. Robert Palmer poradził wrocławianom, abyśmy spojrzeli na ten projekt jako przedsięwzięcie Europejskie i międzynarodowe, nie zaś skoncentrowane na rozwoju lokalnym. Warto w tym celu nawiązywać współpracę z innymi miastami, grupami działającymi w sferze kultury, sieciami, by dzielić się doświadczeniami i inicjować aktywności dla dobra dużej, wspólnej sprawy. Podkreślił, jak ważne jest, by ESK zawiązywała trwałe więzi. Według Palmera, aby przemienić projekt ESK w sukces, należy się spotykać, uczyć się od siebie nawzajem, współpracować i dostrzeć większą wspólną wizję. „THINKING BIGGER!” stanowi bardzo ważny element tego projektu. To duch i moc ESK.

Robert Palmer odniósł się również konkretnie do aktualnej relacji pomiędzy pracownikami sektora kultury, animatorami kultury w mieście oraz osobami decyzyjnymi w sprawie ESK. Stwierdził, że podział na „nas i ich” byłby myśleniem błędnym, które blokowałoby rozwój projektu. „Musicie się razem spotykać” – zaapelował –„znać się z ludźmi, którzy podejmują decyzje, oni zaś muszą wyjaśniać, dlaczego te właśnie decyzje zostały podjęte. Spotykajcie się, dyskutujcie, dialogujcie – nawet jeśli czasami dochodzi do sporów – to bardzo konstruktywne!”. Podkreślił, że hasło „WORKING TOGETHER” powinno stać się podstawą wszystkich projektów ESK, o ile mają się zakończyć sukcesem.

Przewodniczący Rady Kuratorów ESK Wrocław 2016, Jarosław Fret, przychylił się do postulatów sformułowanych przez Roberta Palmera. Wyjaśnił także uczestnikom warsztatu, że cały czas trwają prace nad usprawnieniem komunikacji związanej z projektem oraz przedstawił szereg rozwiązań szczegółowych w tym zakresie. Między innymi, już wkrótce wznowiony zostanie program Mikrograntów, oferujących wsparcie kulturalnym inicjatywom obywatelskim. Powstanie Giełda Pomysłów, podczas której zaistnieć będą miały szansę koncepcje ambitne i innowacyjne. Także na powrót uruchomione zostanie Forum ESK, które pozwoli mieszkańcom na bezpośrednią komunikację z Kuratorami. Jarosław Fret zaznaczył, że zarządzanie projektem jest obecnie trudnym wyzwaniem także ze względu na brak decyzji budżetowych związanych z powołaniem Wieloletniego Programu Rządowego na rzecz wsparcia ESK we Wrocławiu.

Robert Palmer podkreślił także, że na tym etapie przed procesem, jakim jest ESK, stoją dwa podstawowe zadania. Pierwsze, by kontynuować umacnianie i pogłębianie ogólnej koncepcji ESK poprzez ciągłe analizowanie tego, co się dzieje, oraz łączenie teorii z praktyką. Należy stworzyć grupę składającą się z osób, które mają umiejętności oraz doświadczenie, by podjąć się tego zadania. Drugie zadanie jest strukturalne – idzie o to, by ulepszyć w wymiarze czysto praktycznym przepływ informacji dotyczących ESK, procesów podejmowania decyzji, jak również wspierać wymianę i dialog. W oparciu o dotychczasowe doświadczenia, należy udoskonalić bieżące procesy.

Budująca atmosfera spotkania i słowa prowadzących sprawiły, że podczas czwartkowego warsztatu, wśród jego uczestników narodziła się idea spotkań i chęć wspólnych działań na rzecz współtworzenia obywatelskich inicjatyw podczas Europejskiej Stolicy Kultury 2016.  Robert Palmer – poproszony przez jednego z pomysłodawców inicjatywy – zgodził się wesprzeć tak kształtującą się inicjatywę. Jacek Żakowski zwrócił uwagę, że Społeczna Akademia Kultury, dzieje się właśnie po to, aby być katalizatorem tego typu społecznych aktywności. Spotykamy się w jej ramach, aby piękne i wartościowe idee przeradzały się w konkretne i konstruktywne działania.

„And rememember – move on!” – takimi słowami Robert Palmer pożegnał uczestników warsztatu w Muzeum Współczesnym Wrocław. Lepiej nie można by spuentować tego spotkania. Zatem do dzieła! „MOVE ON!”

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: