Ruszyła Społeczna Akademia Kultury

Image

Zmiana w edukacji jest potrzebna – powiedziała profesor Joanna Rutkowiak podczas pierwszej debaty z cyklu Społeczna Akademia Kultury Jacka Żakowskiego, w której udział wzięli wybitni pedagodzy i osoby ze środowisk związanych z oświatą. W rozmowie zatytułowanej Szkoła uwikłana gość specjalny i paneliści poruszyli temat urynkowienia edukacji, które ogranicza kreatywność i potencjały poznawcze ludzi i skupia się na motywacji zewnętrznej. Obecny system edukacyjny realizuje ukryty program produkcji pracownika, porzuca rolę integracyjno-socjalizującą na rzecz ostrej rywalizacji. Jednym z przejawów tego stanu rzeczy jest wszechobecność testów wymagających zerojedynkowych odpowiedzi bez kontekstu, dezintelektualizujących, usuwających ruch myśli.

Dlaczego więc zmiana w oświacie jest tak trudna? Profesor Kwieciński stwierdził, że wynika to z zacofania kulturowego i nawarstwień historycznych. Jego zdaniem sami nauczyciele gotowi są do zmiany. Profesor Kwaśnica natomiast podkreślił, że nieadekwatny jest sam model szkoły bazujący na jednolitości wiedzy, jej powszechności i nadzorze nad szkołą sprawowanym przez państwo. Jednak jego radykalna zmiana wymagałoby głębokiej przemiany kulturowej.

W debacie aktywny udział wzięła także licznie zgromadzona publiczność. Padały pytania o praktyczny wymiar przedstawionych zagadnień, podkreślano konieczność zaangażowania w debatę o zmianie nauczycieli. Jacek Żakowski stwierdził, iż jednym, z problemów jest przyjmowanie obecnej rzeczywistości jako niemożliwej do zmiany, przez co znika wola walki. W zakończeniu debaty profesor Rutkowiak po raz kolejny podkreśliła, że potrzeba przemian w edukacji narasta. A wymiana myśli z różnymi środowiskami jest niezbędna, by zainicjować zmianę społeczną.

KJ

Reklamy

Tagi: , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: